Litoměřický Hrad opanovali mladí výtvarníci

Doslova ve výtvarný salón se proměnily prostory Kulturního a konferenčního centra Hradu v Litoměřicích.  K vidění jsou tam desítky vybraných prací, které vytvořili žáci výtvarného oboru ZUŠ Litoměřice v průběhu roku, ať už jde o kresby, malbu, grafiku, keramiku i díla z netradičních materiálů. Čtvrteční vernisáž přilákala kolem půldruhé stovky návštěvníků !

Škola děti učí ve dvou ateliérech, v každém po 85-90 žácích ve věku od 6 roků až do 17-18 let.   Je to práce náročná a mravenčí, ale základní umělecké školy jsou v tomto nezastupitelné,  nelze vše dělat soukromou cestou, míní Jan Choura, jeden ze dvou učitelů výtvarného oboru.  „Dáváme šanci všem nadaným dětem. Snažíme se ukázat jim všechny možnosti výtvarného oboru.  Postupně se děti vyprofilují  až k technice, která je jim nejbližší, a mohou pokračovat i v rozšířeném studiu, jež je přípravou na střední umělecké školy.  I témata jsou pak  hlubší,  niternější, osobitější…“ říká učitelka Jana Veselá.  „Začíná to přípravou materiálů, přičemž používáme nejen tradiční, jako třeba hlínu, papíry, ale třeba i umělou hmotu, igelity, polystyrén, apod. Učíme děti, že se do výtvarné podoby dá přetvořit vlastně téměř cokoli,“   tvrdí Jan Choura.

Dokládají to i vystavené práce.  V řadě případů jde o výtvarná díla,  která by mohla krášlit nejeden interiér.  Ve výstavních prostorách litoměřického hradu budou ke zhlédnutí až do 23.května.

Miroslav Zimmer